HTML

Design, stílus vagy amit akartok...

A művészetekről, az emberekről, a reklámról, a web stílusról, az egyéb művészekről, a design és napjaink...... Ajánlom a szavak " nagycsűrcsavarstilisztikusainak" és egyéb "szindromaszturbátorainak" az agyonstrapált "álomgyároshipohondrikusszájcsatárainak" kikapcsolódás gyanánt. ...némi egyszerű kikapcsolódásként ...... ebben a vizuális hypertér világban !

Friss topikok

Linkblog

Bemutató **KERÁMIAKUCKÓ** / redkentaur/

2007.02.10. 19:36 ktstilus

Szeretném mindenkivel megismertetni egy kedves  és új ismerősömet, akit a GPORTAL -on ismertem meg:










  A   Japán kerámiákról és azok készítéséről  számol be nekünk.


A Japán teaszertartás kellékei sokféle stílusban készülnek, de a természetességre való  törekvés mindegyiknél  megfigyelhető. Személyes  kedvenceim a raku-nevű technika, (jelentése: a ráérő ídő élvezete)  amelynél kifejezetten  az a cél, hogy a kézzel készült darabok ne legyenek teljesen szimetrikusak, mint ahogy a természetben sincs tökéletes geometriai forma. Érdekes még a mázazásuk is, ahol repedezett hatást érnek el, amely nem csillingel, ha kevergetik benne a teát, így nem zavarja meg a  szertartás csendjét. Minden csészének  van egy egy eleje, ezt a vendégnek fordítva adják oda, hogy ő a csészét kezében a megfelelő  helyzetbe forgatva megcsodálhassa a szépségét. Ha nem így adják oda, az azt jelenti, hogy nem a legszebb csészéből vendégelte meg, ez tehát egy sértés, jelentése: nem vagy kedves vendégem, nem látlak szívesen.



















Fehér, szemcsés (samottos) agyagból készülnek, amely jól tartja  a hőt, így sokáig lehet kortyolgatni belőle. Az aljára spirális vezető bemélyedés  kerül, mely  az utolsó cseppeket is összegyüjti. A raku technika  ma reneszánszát éli, utánozhatatlan színhatásai  miatt. Az is ritkaság  és nagy szerencse egyben a mai világban, hogy tömeggyártásra nem alkalmas, mivel  a máz két ugyanolyan darabon sem lesz  egyforma. Eredetileg kizárólag a teaszertartás kellékei készültek így, méghozzá csakis a császári család tagjainak, késöbb már a nemesség körében is  elterjedt, a császári család ajándéka képpen. A máz redukciós folyamat miatt lesz szivárvány-fémes színű, a kémiai folyamatot olyan  sok tényező befolyásolja, hogy szinte irányíthatatlan, ezért nem készülhet két ugyanolyan darab.























                                                                                                     

Érdekessége még a máznak: éppen  mostanában kavart nagy botrányt, hogy japánban visszakérte egy nemesi család a rakus teakészletet a  múzeumtól, amit még dédapjuk adományozott. Az indok az volt, hogy a raku máz elveszti szépségét, ha sokáig nem használják. A tradicionális rakuban ritkán használnak élénk színeket, azok a tea színvilágához harmonizálnak. A fehér  samottos (őrölt agyagot tartalmazó) tárgyat kiégetik, majd bemázazzák a különleges mázzal, ezután jön a második égetés, mikor a fogóval még izzó állapotban kiveszik a tárgyat. Ekkor  hirtelen elfolytják a levegőt, általában hamuba temetik, vagy forgácsba teszik, aminek égése elvonja az oxigént.























Ez által történik a redukciós folyamat, vagyis emiatt változik meg a máz színe. A szín régen illet a benne felszolgálandó teához, úgy hogy szépen kiemelte annak színét. Sötét teákhoz világos, meleg árnyalat illet, zöldhöz vajszínű, vagy hideg árnyalat, világoshoz pedig sötétebb, kormos hatású. Voltak olyan mesterek, akik 7-8 hajszálvékony mázréteget  égettek egymás után a tárgyra, ezzel érve el különleges hatást. Ez tehát valóban a ráérő ídő élvezete volt, mind a készítőnek, mind a használónak. Köszönöm, hogy velem tartottak ebben a kis  időutazásban, remélem tudtam olyan érdekes témával szolgálni, amely segít megérteni a japánok életszemléletét és a szépséghez, művészethez való  páratlan hozzáállásukat.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ktstilus.blog.hu/api/trackback/id/tr7935524

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása